Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Znamení berana- Art-in II. /povídka/

10. 07. 2017 23:09:44
"Duše je limitována tělem, někdy až bolestně. Limit zde tvoří tělesné pochody a žádosti, neodbytně se hlásící při akutním nedostatku nejrůznějšími formami. Jasmína jela z HáKá stopem a četla nějaká moudra. Zastavila modrá škodovka

Škoda lásky, pomyslela si hudebně, když ty dva poslouchala, hádali se totiž celou cestu: "Dáme si tam jenom kytky, afrikány, ty jenom poliješ a je to..." "Ne,bude tam skalka a k večeři dnes konečně budou ty zapečený těstoviny" Zvýšila hlas ona, on začal "Slečno, řekněté, že sou lepší afrikány?" "Nevotravuj ji miláčku,ta jemladá, z tý fakt nic nevytáhneš!" Změřila si ji podezíravě. Jasmině to bylo šumák, ale potřebovala dojet ještě několik kilometrů, nejlépe jejich vozem, a tak jen mlčky pokyvovala. Bylo jaro, spíš předjaří a jim už lecos kvete, odfrkla si.

Krásní mladí perspektivní lidé, asi se budou brát, broukla si povzbudivě, ale do cíle musila ulovit ještě jeden vůz do třetice, odbočili do Josefova.

Spolek JAMONDE měl napilno, v červenci se bude konat výstava, zaznělo jí hlavou a přidala do kroku...

Vernisáž nakonec připomínala jakousi tajemnou seanci,dýmy se valily kolem baru, piraně v akváriu byly již notně zvyklé, společnost vřela a zpěvem a vínem byl každý spasen... Každý nikoliv, jelikož ve chvílích nepozornosti byl bohužel jeden z jejích obrazů rozpárán kapesním nožem. Spíše tedy jakýsi vandalský happening...

Do podniku vešli dva cizinci. První ze vstoupivších měl mokrý kožený plášt ́ a ten druhý džízku a pohyboval se jako stín toho prvního. Jasmíne v nich poznala návštěvníky proslulého pivního baru Huntířov. Podnik proslulý široko daleko lákal všechny rockery a nezávislé, kterých v té době bylo dost a dost. Pojmy jako Mišík a Etc, Krausberry, A.S.P.M., Katapult, Nahoru po schodišti dolů band, Švihadlo, Support Lesbiens, Znouzectnost,.. Kromě trurnovského Endu a litomyšlské Kotelny tedy další špičkový rockový klub. Byli sice zajímaví, ale hned na ně zase zapomněla.

Tenkrát, před čtrnácti dny jela na festival do Huntířova, s větším počtem lidí autobusem, znala jich jen málo. Rozjívení magoři si od stařenky vpředu půjčili kolo a začali se nekoordinovaně projíždět jedoucím autobusem s kulisou zapadajícího slunka zezadu dopředu a naopak. Nikdo ani necekl, nebotˇ měli piercing a vypadali opravdu divoce.

Jeden šampion pak ještě stihl udělat v zatáčce na madlech v autobusu výmyk a byli zde...Na předzahrádce seděla ve dvou patrech partička, muži dole a dvě ženy na klíně... Jasmi a její kůže s bižu, spatřila na okamžik toho zajímavého člověka, ale byl to pouhý mžik.

Vernisáž dostávala ke svému vrcholu, lidé byli ovíněni či opivěni,,, Ti dva si pozorně prohlédli obrazy a pak něco prohodili směrem k ní. Džízkáč ji odvedl stranou a tlumočil ódy na jeden z obrazů. Sedli si ve třech k baru a zas ten mokrý jí zastřeným hlasem zval" Chci Ti něco ukázat, je to mimořádný, vid ́ Filipe? " Druhý mlčky snad ze setrvačnosti, jak si později uvědomila, i kýval. Na prohlídku něčeho mimořádného, ted ́, uprostřed noci?!

Ve stavu umělecké euforie souhlasila, v kalendářích se pásl rok 2000, rok Samotářů. Taky dostala svůj první mobil v životě, a jak svolila, neodporovala, vsedla do auta ke dvěma tajemníkům. Když o půl hodiny pod kaštany zaparkovali, vystoupili ve vsi, byla najednou ve střehu.

Nedalo se již dělat nic, tak alespoň zazpívala první věc, co ji napadla: "Prší a prší na akáty..." Což byla skutečná realita, nebot ́ statek byl opravdu obklopen kvetoucími voňavými akáty...Asi v tom bude nějaký háček, předpověděla si pobaveně, jak ji vždy kámoška Leny usadila.

Echt!, je to hořký pití, tyhle punkeři, tak začala vojna na Italy. Rostly tam alpíny a prší a prší na protěže...

Do Itálie jezdili na jablka na brigádu. Skvost, kterým ji ohromil vernisážové noci, byl Harley Davidson zaparkovaný uprostřed obyvací místnosti. Byl to skutečný plechový totem, naleštěný a připravený ve setmělém tichu k odplutí. Hladil něžně berany rukojetí. Odkudsi se vynořili mnozí lidé, či spíše punkáči a sesedli se kolem totému. Rubín usedl na totem, ostatní jeho lidé na něho hleděli s úžasem a obdivem.

"Přines víno!" Poručil a kdosi ze sklepa dotáhl demižon vína... https://youtube.be/d5LGNTDcR8c Mluvilo se do rána, tedy hlavně se plánovalo, každý měl svou roli. Jasmína bude údajně stříkat airbrush na motorky, což ji neskonale pobavilo...https://youtu.be/QJGAFa10i8w Echt!

Autor: Dita Jarošová | pondělí 10.7.2017 23:09 | karma článku: 5.45 | přečteno: 138x

Další články blogera

Dita Jarošová

Dehet...

"Člověk má tolik důstojnosti jak tady ten křeček v kolotoči !" Prohlásil otec a odjel sekat trávu na chalupu... Zbytek rodiny kromě matky, vařící oběd, vyrazil do průvodu, nejprve vyfasovali erární balonky s heliem a pak se slili.

27.7.2017 v 21:57 | Karma článku: 7.98 | Přečteno: 353 | Diskuse

Dita Jarošová

Skuteční zbabělci?

Jazzmin otec Giu, byl předtím, než byl povolán na dvouletou zelenou povinnost, takový beatník, dalo by se říci. Rozhodně se s vervou bránil tomu, co mu jeho otec vštěpoval, jezdil po trampech a nešel ani na jím vybranou školu...

24.7.2017 v 23:07 | Karma článku: 10.67 | Přečteno: 476 | Diskuse

Dita Jarošová

Tramp na břehu třetího tisíciletí...

Obvykle jednou za rok hrajeme si s partou na trampy v osadě, už kvůli dětem, je to velká sranda a objevíme spoustu užitečných záležitostí. Minule to byl stan, co se vyhazuje a sám skládá, ten letos byl ale po loňsku mimo provoz.

23.7.2017 v 11:50 | Karma článku: 11.89 | Přečteno: 309 | Diskuse

Dita Jarošová

Slone v porculánu!!

Vracím se opět ke kauze nekonání letošního Open-air festivalu, legendárního českého Woodstocku... Postoj mnoha instancí k vám se mi zdá být mírně řečeno rozpačitý. Samozřejmě nejvíc mne "dostal " okřídlený několikanásobný termín

21.7.2017 v 17:32 | Karma článku: 14.44 | Přečteno: 312 | Diskuse

Další články z rubriky Poezie a próza

Bohdan Koverdynský

Americký sen (108)

Příběh na pokračování. Autentické životní osudy české emigrantské rodiny v Československu, Rakousku a USA v období od roku 1976 do současnosti. O velkém ďolíku a čtení japonského písma. Javorová Vyhlídka, podzim, zima 2008.

29.7.2017 v 8:54 | Karma článku: 4.47 | Přečteno: 92 | Diskuse

Josef Němec

Jihočeské rendez-vous

Jak snadno si lze v letním parnu oddychnout. Stačí k tomu třeba detektivní povídky od Ladislava Berana. Písecký spisovatel čerpá ze své praxe u policie, což je při čtení velmi znát. Jaké to ale bylo tentokrát?

28.7.2017 v 16:48 | Karma článku: 3.00 | Přečteno: 106 | Diskuse

Daniel Tomáš

Jak mě unesli mimozemšťané

Hospoda, do které jsem měl namířeno, je od naší vesnice vzdálená 1,5km, což je přesně sto miliontina vzdálenosti Země od Slunce. Náhoda? Nemyslím si...

28.7.2017 v 9:21 | Karma článku: 19.56 | Přečteno: 1049 | Diskuse

Marcela Valouchová

Predátor

Loď přilétající do soustavy vypadala velice opotřebovaně. A její obyvatelé se tak cítili. Měla vydržet cestu sem. Byla tak postavená. Jen zpočátku doufali, že když zde nenajdou vhodnou planetu, mohli by pokračovat dál.

28.7.2017 v 7:20 | Karma článku: 7.46 | Přečteno: 297 | Diskuse

Dita Jarošová

Dehet...

"Člověk má tolik důstojnosti jak tady ten křeček v kolotoči !" Prohlásil otec a odjel sekat trávu na chalupu... Zbytek rodiny kromě matky, vařící oběd, vyrazil do průvodu, nejprve vyfasovali erární balonky s heliem a pak se slili.

27.7.2017 v 21:57 | Karma článku: 7.98 | Přečteno: 353 | Diskuse
Počet článků 201 Celková karma 10.39 Průměrná čtenost 327

Jsem žena, pedagog, hudebník, nadšenec neboli optimista a rodič... "Hudba je nejkrásnější jazyk" Jan Werich

Chtěla bych zde podpořit všeobecné vnímání života kol kolem a inspirovat svými nápady... Jak se zdá, tepe to tu celkem slušně!

Seznam rubrik

Oblíbené články

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.