Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bleskosvod...

11. 08. 2017 22:07:29
Skrze pas, nejsem ras, jsem jen cestovatelem z mas... Haiku na začátek, navíc rýmovací, měla Vilma odjakživa ráda...

Vilma vyšla před dům a přidala do kroku. Pan Jeroným už byl opět opřený o dům, schylovalo se totiž k bouřce. V náruči nesla několik kusů oblečení a mobil namáčknutý k nouzovému vyzvánění . Byla útěkář... Události dostaly rychlý spád a ona přecházela do jiného zaměstnání, končilo léto a bylo nutné na vše se řádně vyspat a připravit... Pan Jeroným se takhle držel i minulou sobotu.

Moucha se koupala v ohnuté růži, bylo po hromobití. Něco hezkýho se přihodilo! Vilma potkala kominíkovic Káju v kočárku s babičkou, byla tuze krásná.

Vilma se po deseti letech mateřského komatu probudila zpět do do soc reality a zdálo se jí, že některé reakce okolí jsou jaksi nestandartní až svérázné. Doma se vše poměřovalo tím, co řekli chlapi z práce. V práci se poměřovalo vše tím, co řekla Máša. S obojím se ovšem její názory a zkušenosti rozcházely. Skupiny byly čtyři, mohla směle přidělovat bodíky: chlapi z práce, cyklisté, kašičky a ženy z práce.

Příhoda Za sedačkou byla jen vrcholem ledovce, ale bizarní, jako z osmdesátek.

Na šéfy měla vždy určité štěstí, které jako by se rozplynulo. Zprvu jí to vlastně přišlo vtipné, myslela si že to je hec, přece když má zkušenosti s keramikou, proč by proboha měla vést kroužek šití, k čemuž nemá vztah?

Začala hokejová liga a páni z práce sledovali obrazovky s lahvemi. Poslouchali hlučnou muziku, jelikož měli hlučnou práci...

Snad za to mohly hodinky, Máša měla ráda fronty a tak v jedné z akcí stýskajíc si na zlaté staré časy plné nákupního adrenalinu vrhajíc se na nádobí směšné ceny a spolu s ostatními účastnicemi shoppingu skočila šipku přímo do vřavy ženštin. Byly jí odcizeny hodinky, měla natrženou blůzku a na fronty na nějaký čas zanevřela.

Chlapi z práce radili vařit denodenně teplé obědy a večeře, a to přesto, že chodí celá rodina do práce a jídelny, určovali barvu kupovaného vysavače, oblečení doporučovali jedině sportovního charakteru, tabu byly sukně jakožto nesportovní element .

S volbami přituhlo, Máša zcela v souladu se svým jménem propagovala kandidáta, jež byl řepácky, rozuměj lidově český a dle jejího jediný přípustný. Pan Jeroným byl asi osmdesátiletý a na pozdrav se zatvářil podezřívavě.

Chlapům z práce začala právě grilovací sezóna, nakoupili uhlí, koření, marinády, lahve a kouření.

Vilma popadla tři děti a utekla z domova...

Vietnamci doporučovali "moucha na komár, plácačka na baterky", markety měly akce na cedníky, budíky, květináče...Cyklisté se přeskupovali jako molekuly, po dvou třech, tu a tam vytvořili molekulu dvanácti.

Máša, nábožně hledíc na bilboard se svým oblíbencem jihla a šla nakoupit knedlíky, snad jí také radili nějací chlápci z práce...Vilma mávala dětem v okně a odjížděla brzy ráno.

Chlapci měli neštovice, jeden po druhém se opuntíkovávali, postupně a předpisově vždy po týdnu, byli tři... První šéfová byly pedagogicky alternativní, další dva vedoucí jakbysmet, možná jen ta doba dozrála kamsi jinam. Během deseti let se stalo několik zajímavých událostí. Spolužačka z obecné se vdávala nepřístojně 21.srpna, což je skoro nejhorší možné datum, hned po 30. září, každoroční oslavy... Další přijela z Ameriky, měla dálniční vlečku a kubánské doutníky byly natolik vzácné, že několik náhodných návštěvníků častolovického zámeckého komplexu si dýmajícího nejkrásnějšího spolužáka spletlo se zámeckým pánem.

Ale vůdčí úloha chlapů z práce přikazovala jejich protějškům nereptat, podřídit se a mlčet přitom jako ryba, jinak hrozilo předpisové krocení zlé ženy. Skupina nedoporučovala jezdit na třídní srazy a používat internet.

Přicházela bouřka a Jeroným se opět chytil hromosvodu a čekal na svůj domnělý konec, který nějak nepřicházel, takže na druhý den byl nucen jít nakoupit do obchodu rohlíky, jogurty a česnek. Kolektiv chlapů z práce sledovával s obrovským zájmem kuchaře samorosta, jehož repliky používal směle doma k obohacení slovní zásoby.

Některé kmeny jsou nám přiřazeny automaticky, v jiné dospějeme vlivem činností, jež vykazujeme. Ženy z práce šly svorně do cukrárny, kam Vilmu nepozvaly a všechny jednotně zvolily růžolícího kandidáta raft ́áka, jež když nepádluje, pije slovutný alkoholický žaludeční likér.

Její přátelé si s chlapy z práce nerozuměli, a proto ji nesměli navštěvovat.

Školní rok ji zastihl na azylové houpačce, na které spala, doslova a do písmene, ale byla svobodná ve svém počínání.

Kašičky doporučovaly cvičeníčko, zpíváníčko a různé zajímavé přednášky na sociální téma.

Autor: Dita Jarošová | pátek 11.8.2017 22:07 | karma článku: 8.99 | přečteno: 166x

Další články blogera

Dita Jarošová

Český ráj to na pohled...

A tak míjíme kolony, všichni zdá se, jedou z ráje, neděle, no. Přes Hořice se to zdálo být nejlepší. Chlapci jedou na tábor a aby rodiče byli "vtaženi" do hry, dopravují táborníky na místo, přesněji řečeno na Malou skálu. Fkt...

23.8.2017 v 0:17 | Karma článku: 12.07 | Přečteno: 380 | Diskuse

Dita Jarošová

Když se názvy ženily...

Srpnem dozrálo léto. Okurek bylo požehnaně, rajčat také plno, boj se slimáky neúprosný. Vilma byla na poště číslem 426, na to, že byly tropy, lidí docela dost.

19.8.2017 v 13:46 | Karma článku: 8.97 | Přečteno: 221 | Diskuse

Dita Jarošová

Krása až po paty

Všeobecně se nám rozšířil trend přírodních produktů a kosmetiky. Šetrný k přírodě, člověku, peněžence a tak vůbec blahodárnost sama. Taky se člověk nenudí, zvlášt, když zpočátku tápe! Koná se zkrátka návrat ke květeně...

15.8.2017 v 10:08 | Karma článku: 12.22 | Přečteno: 317 | Diskuse

Další články z rubriky Poezie a próza

Bohunka Jakubcová

Krádež

Srdce mi buší. Ruce se mi potí. Bojím se. Trochu se ale těším. Jsem nervózní. Moje první krádež. Vyjde to?

23.8.2017 v 20:00 | Karma článku: 6.08 | Přečteno: 124 | Diskuse

Ladislav Větvička

Jak se potkali Hitler ze Stalinem ve Vidni

Elektronycky exkluzivně enem pro blog iDnes: Bylo to v lednu 1913. Rok před světovu valku byli ve Vidni čtyři - tehdy nevyznamni chlopi. Jmenovali se Hitler, Uljanov, Džugašvili a Masaryk. To je fakt. Na tym nic nezměnite.

23.8.2017 v 11:11 | Karma článku: 37.97 | Přečteno: 2622 | Diskuse

Bohdan Koverdynský

Americký sen (116)

Příběh na pokračování. Autentické životní osudy české emigrantské rodiny v Československu, Rakousku a USA v období od roku 1976 do současnosti. Nepřátel se nelekejte a Rosie the Riveter. Javorová Vyhlídka, jaro 2015.

23.8.2017 v 11:08 | Karma článku: 6.33 | Přečteno: 151 | Diskuse

Josef Němec

Padám a již nevstanu

Existují na světě místa, která do sebe pohlcují veškerou energii, kterou jí sem lidé během věků přinesli. Nestalo se vám někdy, že jste se někde cítili hrozně, smutně a neměli jste chuť ani k tomu, abyste se nadechli?

23.8.2017 v 9:51 | Karma článku: 4.58 | Přečteno: 189 | Diskuse

Bohdan Koverdynský

Americký sen (115)

Příběh na pokračování. Autentické životní osudy české emigrantské rodiny v Československu, Rakousku a USA v období od roku 1976 do současnosti. Chemická závislost. Javorová Vyhlídka, červenec 2014.

22.8.2017 v 17:44 | Karma článku: 6.00 | Přečteno: 157 |
Počet článků 209 Celková karma 11.08 Průměrná čtenost 326

Jsem žena, pedagog, hudebník, nadšenec neboli optimista a rodič... "Hudba je nejkrásnější jazyk" Jan Werich

Chtěla bych zde podpořit všeobecné vnímání života kol kolem a inspirovat svými nápady... Jak se zdá, tepe to tu celkem slušně!

Seznam rubrik

Oblíbené články

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.