Čtvrtek 9. dubna 2020, svátek má Dušan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. dubna 2020 Dušan

O vlásek /povídka/

7. 12. 2019 20:27:53
"Jedu po dálnici, nesmím usnout!" Sugeruje si Zuzka a bolí ji nos, čelo, má několik podlitin. Provoz je obrovský, je neděle, musí být fit zítra do práce. Přivezou celkem dva. Osvětlené Brno v zadním zrcátku se rychle vzdaluje...

Čeká ji zase jedna soudní pitva.Tak, dá si na chvíli oddych, už je za hranicemi.

Ukradené obrazy a grafiky oželí, děti je měly rády, ona též, hlavní věc ale je, že je vůbec ještě naživu. Ze včerejška i předtím z těch dnů si nepamatuje mnoho věcí, napadlo ji, že jí mohli snad namíchat něco do kávy, pak ale od toho upouští, asi to byly jen nervy, Justýna učí na universitě, je to tedy vzdělaná bytost. To on, Norbert, je všemu na vině. Ale nesnáší učitelky všeho druhu, tím si je jistá.

Křičel na ni, že od něho odejde jen nohama napřed, častoval ji oplzlými výrazy, pak jí namlátil, pamatuje si jen kostru velikého dinosaura, bílý peršan v obyváku a stohy knih. Na chalupě na Vysočině se k ní choval hezky, jen měl takové zvláštní trhavé pohyby, napadlo ji, jestli náhodou nebere pervitin, chyběly mu také zuby...

Křičel na ni: "Jsi nic, jsi nula, máš už jenom mě a Justýnu, nerozumíš tomu?"

"Ty jsi skončila, všechno u vás prodáš, pojedeme pryč z týhle díry. Justýna zná makléře Jardu z Prahy, všechno zařídí. Kam chceš jet, ty špíno? Ty mrcho! Zase si sedni!" Zatmělo se jí před očima. Tohle, že má být její láska?

Ano, s nikým se dva měsíce nevídá, Norbert na všechny okolo šíleně žárlí. Zpočátku jí to dělalo i dobře, ty jeho, jak myslela, láskyplné projevy, potom ale bohužel zjistila, že jsou účelové, že jejich cílem je odsekat od Zuzany veškeré spřízněné bytosti, rodinu a přátele, známé... Úplná sociální izolace a pak to jejich hučení. Bylo třeba využít všechny možnosti, poštvat okolí proti ní a vytvořit zdání, že Norbert je onen kýžený zachránce. Rezatá Justýna se jak se Zuzaně zdálo, se až nevkusně vžívala do role Meryl Streepové, konkrétně používala obraty její filmové postavy Sophie, byť fyzicky byla na hony vzdálena od svého vzoru, tak její dítě mělo každopádně jméno podle toho filmu. Norbert je křesťan, Zuza zná dokonce jeho kmotru, on se ale snaží tu Justýninu romantickou představu vyplnit, aby se jí zavděčil, protože je na ní existenčně závislý, a tak mluví stejným stylem jako filmový Nathan. Ví, že ona ten film preferuje. Vypadají přitom však nanejvýš komicky, úplně skoro jako Homolkovi, Zuze poprvé připadá, že Justýna není jeho sestřenice.

"Navzdory čistému svědomí mám oficiálně drženou zbraň a zbroják. Spím s pistolí u hlavy." Píše Zuzana Jitce. Mám strach, existenční, navzdory své hluboké víře. To poznáme jen my, kteří jsme stáli už z očí do očí proti smrti, objímám Tě, díky za zprávu."

"Zuzo, nejezdi tam, at ́ si ho tam zachraňuje Justýna."

"Řekl, že ho policie živého nedostane."

Justýna má také citát od Emily Dickenson na své sociální síti... Zuza si vytáhla kapesník ze své nové značkové kabelky, kterou si musela na Norbertův příkaz koupit, prý aby ho reprezentovala, moc si na to potrpěl. Lpí doslova totiž na značkovém oblečení. Zuzana už vůbec nikomu na světě nevěří, nikomu, jen Jitce.

Vzpomíná na to, jak ji fotil v tom rozbořeném chrámu, jak příznačné, jak příznačné! Jak se jen přetvařoval! Bezdˇák v Armani!

V rádiu hovoří moderátorka: "A dnes tady jako hosta vítáme paní Justýnu..., profesorku a koronerku, která je také forenzní specialistkou a pomohla odhalit vraždu...."

Zuza má tmavo před očima, zastavuje na nejbližší benzíně, zvrací a nadechuje se zhluboka, do plic jí proudí listopadový vzduch. Hlavou jí víří myšlenky: Ona je koronerka? Proč mi to neřekla? Prý profesorka... Proč tedy ale proboha chtěli, abych jí prodala svůj pohřebni ústav? Kvůli penězům? Anebo? Mám přece v držení i zbraně!

V Trenčíně znovu zastavuje a zvrací na parkovišti u OMW... Už to má jenom kousek.

Zuzana jede rovnou domů, hladí psa a formuluje si body, které je třeba podniknout. Začíná být značně hysterická, volá jí Justýna, potom Norbert, že to tak nemyslel, že jak ji šíleně miluje a zabije se jen kvůli ní. Justýna mu dává za pravdu. Zuzana volá jediné duši, které věří. Jitce.

Justýna si dává na facebook do úvodní fotky hořící svíčku za mrtvé, je přece čas dušičkový. Ráno se dá Zuzana dohromady, musí, pozůstalí čekají a ona je zde přece kvůli nim, aby jim vypravila důstojný pohřeb. Vždycky se snaží být na každého milá, je to součástí její etiky, její vlastní důstojnost však poslední dobou byla krutě pošlapána. Musí se nad to prostě povznést.

Vypíná mobil, ve zprávách se jí jako první ukazuje odkaz, krve by se v ní nedořezal: Norbert na ní má jiné příjmení a hledá ho slovenská policie! Takže recidivista? Ale proč ho schovává česká koronerka? Cizího státního příslušníka? Utíká tedy před zákonem? Vždyť byl tak sečtělý, dokonce byl uveden jako spoluautor v knížce dějepisu prvního dílu pro střední školy... Ale bez titulů, jak je skromný, napadlo ji tenkrát! Justýna tam měla uvedeny tituly... On je kriminální živel. Jde jí o holý život. Měla by zavolat ihned policii.

Napadá jí, kdo by vlastně vystrojil pohřeb jí samotné, teď když neví dne ani hodiny nyní si připadá velice nedůstojně, bylo zásadně pošpiněno její lidství...Má k tomu nakročeno, volá jí Justýna a ptá se na zdroj, odkud ví, že je Norbert v pátrání. Ptá se na Jitku. Obě jsou tedy ve smrtelném nebezpečí, koronerka skrývající kriminálníka, který je v pátrání, jež chtějí získat její pohřební ústav, anebo zbraně, to nevěstí nic dobrého!

Ráno Zuza jede za kamarádem kameníkem a jedou spolu na policii.

Autor: Dita Jarošová | sobota 7.12.2019 20:27 | karma článku: 9.76 | přečteno: 354x

Další články blogera

Dita Jarošová

Vřískot, pod rouškou smích...

Tak řešíme nynější situaci z pohledu nás dospělých, našich problémů a také z hlediska finančního, globálního, atd. Jasné je, že na vzestupu budou nyní řemesla. Směle se může vrátit pořad typu Přemka Podlahy. Všude se vrtá, řeže.

8.4.2020 v 22:57 | Karma článku: 3.58 | Přečteno: 89 | Diskuse

Dita Jarošová

Golem dnešní doby?

Co anebo kdo to byl, ten Golem? V podstatě energií oživená hrouda, hmota, do které mocné kouzlo vdechlo život, umělý tvor, netvor, v podstatě tedy umělá "inteligence". Jaký mocný šém vlastní naše doba?

3.4.2020 v 11:30 | Karma článku: 7.31 | Přečteno: 180 | Diskuse

Dita Jarošová

Valerie/povídka/

V zemi zvané Rezervacia žil byl jeden význačný umělec, vlastně ten nejvýznačnější ze všech, neboť jeho nostalgickému hlasu nebylo dost dobře nikde napříč říší uniknout jak byl vezdejší. Byl proslulý tak jako Puškinův památník.

26.3.2020 v 0:01 | Karma článku: 6.84 | Přečteno: 167 | Diskuse

Dita Jarošová

Lidé ztratili kontrolu nad světem?

Protože se člověk choval arogantně a megalomansky bez špetky úcty a vděku vůči přírodě a živým organismům, tato mu odebrala moc nad světem. Snad ji nikdy neměli, byla to jen jejich utkvělá představa a byl to jen jejich náhled...

22.3.2020 v 14:55 | Karma článku: 9.92 | Přečteno: 287 | Diskuse

Další články z rubriky Poezie a próza

Dita Jarošová

Vřískot, pod rouškou smích...

Tak řešíme nynější situaci z pohledu nás dospělých, našich problémů a také z hlediska finančního, globálního, atd. Jasné je, že na vzestupu budou nyní řemesla. Směle se může vrátit pořad typu Přemka Podlahy. Všude se vrtá, řeže.

8.4.2020 v 22:57 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 89 | Diskuse

Luboš Kavka

O slunečních brýlích, o pumpičce a o balónu plném vzduchu...

Aneb jak jsem byl jednou nadsamcem a proč jsou dlouhé nohy krásných dívek a žen v životě mužů tak důležité...

8.4.2020 v 16:26 | Karma článku: 8.55 | Přečteno: 154 | Diskuse

Martina Cibulková

Je svatba důležitá?

,,Jsi divná a s Tebou my si hrát nebudeme.” vyháněly mě holky. ,,Tebe nezajímá svatba a koho si vezmeš až budeš velká?”,,Nevím a mělo by?”...

8.4.2020 v 14:14 | Karma článku: 11.09 | Přečteno: 357 | Diskuse

Pavel Hewlit

Budoucí kulturní stopy fenoménu jménem Rouška

Budou o ní filmy, knížky, písničky – stane se součásti kultury. Někdo bude dokonce říkat, že doba se dělí na tu před rouškou a tou po ní.

8.4.2020 v 9:15 | Karma článku: 13.38 | Přečteno: 320 | Diskuse

Josef Kouba

Na západ je cesta dlouhá. První část.

Vyprávění o strastech manželské dvojice jež v naivní víře v mezinárodní dohody emigrovali do Kanady bez dětí, s přesvědčením, že za pár měsíců budou opět všichni spolu.

8.4.2020 v 1:26 | Karma článku: 5.51 | Přečteno: 108 | Diskuse
Počet článků 364 Celková karma 9.23 Průměrná čtenost 346

Bloggerka, spisovatelka, autorka knihy Opravdickej mafián 2019. Jsem žena  tvůrčí a optimistická, jinak ještě pedagog, hudebník a rodič se smyslem pro humor... "Hudba je nejkrásnější jazyk" Jan Werich

"Jsem, kdo jsem... "

Chtěla bych zde podpořit všeobecné vnímání života kol kolem a inspirovat svými nápady... Jak se zdá, tepe to tu celkem slušně!

http://www.ditka-pete.webnode.cz

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Bruce Willis je v karanténě s exmanželkou Demi Moore. Dceři oholil hlavu

Bruce Willis (65) a Demi Moore (57) se rozvedli před dvaceti lety. Vycházejí spolu ovšem tak dobře, že tráví karanténu...

Obchody zůstanou na pomlázku zavřené. Řetězce nevyužily stavu nouze

O Velikonočním pondělí zůstanou supermarkety zavřené a budou se tak držet zákona, který platí v běžných dobách. V...

Páté zvláštní poselství za 68 let vlády. Alžběta II. promluvila o koronaviru

Britská královna Alžběta II. (93) v neděli promluvila k veřejnosti. V předtočené nahrávce zdůraznila nutnost sebekázně...

Vznikne generace superšetřílků? Koronavirus možná změní návyky lidí

Pandemie COVID-19 by podle analytiků do budoucna mohla značně proměnit světovou ekonomiku. Lidé podle nich nejspíš...