Čtvrtek 9. dubna 2020, svátek má Dušan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. dubna 2020 Dušan

Valerie/povídka/

26. 03. 2020 0:01:29
V zemi zvané Rezervacia žil byl jeden význačný umělec, vlastně ten nejvýznačnější ze všech, neboť jeho nostalgickému hlasu nebylo dost dobře nikde napříč říší uniknout jak byl vezdejší. Byl proslulý tak jako Puškinův památník.

Byl proslulý jako vodka stolničnaja. Jmenoval se Lerak Atog a nebylo jemu rovnému šírou Rezervacií. Tenhle Lerak měl svůj harém, s někým snídal, na jinou svou ženu se čílil, že se má snažit říkat ano místo ne. Ženy si doslova při pohledu na jeho unylé pohledy z plakátů rvaly rodidla jak se tak říkává, protože neznaly nikoho jiného než právě Leraka. Oblibu měl i u zdravotních sester a prodavaček, nejvíc u soudružek, které ještě v důchodovém věku svého interpreta zbožně předkládaly svým nepoddajným žákům, odkojeným hlavně Nirvánou a Suicidal Tendencies- Nobody hears.

Milovala ho i Valérie, tedy byl to spíše také jen takový přenos, protože kdyby jí byl někdo tehdy ukázal jen Roda Stuarta, zahořela by rovněž velkou vatrou, jenže ona znala z éteru právě jen meditativní hlas střednoslaboproudého Leraka, protože se před ním nedalo nikam uprchnout. Lásku svou zdědila toliko po matce, která na něm, ochuzena, ze stejných kulturních deficitů napříč společností a důvodů, rovněž velmi lpěla.

Tento příběh mi byl vyprávěn na seanci, při níž se vzpomínalo slavného pohřbu velikánova, v době, kdy se ještě v harému nenosily roušky a Rezervacia nebyla ještě znovu oplocena. Bylo to v okultním místě zvaném Modrá galerie.

Valerie se velice záhy stala Atogovou oblíbenkyní, tak se k němu lísala, až to vypadalo, že bude favoritkou číslo jedna. Pak ovšem na jeviště jejich životů vstoupila ona, zářivá Ivata.

Zatímco Valerie byla jakožto favoritka přijata coby sekretářka, Ivata okouzlila stárnoucího pardon zrajícího velmistra natolik, že se chutě oženil a velkou rodinu tímto získal.

Valerie se však nevzdala, tolik prahla po idolu všech Rezervacionovských dívek a žen, že se od jeho osoby nebyla sto odloučit a oddaně naňho hleděla se psí oddaností dál v řádu patnácti let.

Tehdy ještě byly pohřby jako víno a když se Lerak ráčil odebrat na onen svět, prodala velkým smutkem Valerie byt, auto, šperky a za potřebnou tučnou sumu zakoupila smuteční věnec, jemuž nebylo rovno nejen v celé Rezervacii, ale i ve spřátelené šíré Sobětsii!

Obřímí věnec, prošpikovaný velice hojně na mnoha místech orchidejemi a pojednaný láskyplným nápisem přišel Val na doslova celý její majlant, stál ovšem nakonec za to! Pokryl zcela navrchu a zastínil všechny ostatní smuteční kroužky, které chudy pobledly v jeho záři a vypadaly jako prosté věnečky se zvědavou uličnicí včelkou navrchu před vhozením do potoka, kamže milý můj věneček dopluje...?!

Pohřbu se účastnili mafiáni na čestných místech, členové tajné konfidencie, i jiná nezáživná drobotina.Třeba mistr Hradčany, jenž měl svůj vlastní východ. Akce byla moderována Lerokovou kolegyní, jenž mnohým slavným strašidlům hlas vnukla a jež ve tragické chvíli smuteční dočista zapomněla na četné Lerokovy ratolesti, kolik jich tehdy po světě poletovalo.

Chrám rozloučení páně byl napjat útrobami až k prasknutí, plačky Hajdy s Monýskem byly rozrušeny na největší možnou muzikálovou míru. Na deseti nádvořích sledovalo nejen Valerii nespočetné množství dalších očí tabletů a mobilů vyznavaček toho slavného Lerakova kultu.

Obří věnec byl po deseti minutách vykázán jako nepřiměřený nevhodný nákladný a nadmíru skandalózní, přece jenom nebyl to zase takovej rock ́n ́roll...! Valerie decimována ochrankou nakonec truchlila opět osamocena a v ústraní. Rezervacia tímto konečně však získala světce, mučedníka a jeho kult byl opětovně vysílán pamětnicemi rozrušenému žactvu na velkoplošných interaktivních tabulích na věčnou a unylou památku.

Autor: Dita Jarošová | čtvrtek 26.3.2020 0:01 | karma článku: 6.84 | přečteno: 167x

Další články blogera

Dita Jarošová

Vřískot, pod rouškou smích...

Tak řešíme nynější situaci z pohledu nás dospělých, našich problémů a také z hlediska finančního, globálního, atd. Jasné je, že na vzestupu budou nyní řemesla. Směle se může vrátit pořad typu Přemka Podlahy. Všude se vrtá, řeže.

8.4.2020 v 22:57 | Karma článku: 3.67 | Přečteno: 106 | Diskuse

Dita Jarošová

Golem dnešní doby?

Co anebo kdo to byl, ten Golem? V podstatě energií oživená hrouda, hmota, do které mocné kouzlo vdechlo život, umělý tvor, netvor, v podstatě tedy umělá "inteligence". Jaký mocný šém vlastní naše doba?

3.4.2020 v 11:30 | Karma článku: 7.31 | Přečteno: 180 | Diskuse

Dita Jarošová

Lidé ztratili kontrolu nad světem?

Protože se člověk choval arogantně a megalomansky bez špetky úcty a vděku vůči přírodě a živým organismům, tato mu odebrala moc nad světem. Snad ji nikdy neměli, byla to jen jejich utkvělá představa a byl to jen jejich náhled...

22.3.2020 v 14:55 | Karma článku: 9.92 | Přečteno: 287 | Diskuse

Další články z rubriky Poezie a próza

Dita Jarošová

Vřískot, pod rouškou smích...

Tak řešíme nynější situaci z pohledu nás dospělých, našich problémů a také z hlediska finančního, globálního, atd. Jasné je, že na vzestupu budou nyní řemesla. Směle se může vrátit pořad typu Přemka Podlahy. Všude se vrtá, řeže.

8.4.2020 v 22:57 | Karma článku: 3.67 | Přečteno: 106 | Diskuse

Luboš Kavka

O slunečních brýlích, o pumpičce a o balónu plném vzduchu...

Aneb jak jsem byl jednou nadsamcem a proč jsou dlouhé nohy krásných dívek a žen v životě mužů tak důležité...

8.4.2020 v 16:26 | Karma článku: 8.56 | Přečteno: 157 | Diskuse

Martina Cibulková

Je svatba důležitá?

,,Jsi divná a s Tebou my si hrát nebudeme.” vyháněly mě holky. ,,Tebe nezajímá svatba a koho si vezmeš až budeš velká?”,,Nevím a mělo by?”...

8.4.2020 v 14:14 | Karma článku: 11.09 | Přečteno: 362 | Diskuse

Pavel Hewlit

Budoucí kulturní stopy fenoménu jménem Rouška

Budou o ní filmy, knížky, písničky – stane se součásti kultury. Někdo bude dokonce říkat, že doba se dělí na tu před rouškou a tou po ní.

8.4.2020 v 9:15 | Karma článku: 13.65 | Přečteno: 322 | Diskuse

Josef Kouba

Na západ je cesta dlouhá. První část.

Vyprávění o strastech manželské dvojice jež v naivní víře v mezinárodní dohody emigrovali do Kanady bez dětí, s přesvědčením, že za pár měsíců budou opět všichni spolu.

8.4.2020 v 1:26 | Karma článku: 5.54 | Přečteno: 108 | Diskuse
Počet článků 364 Celková karma 9.24 Průměrná čtenost 346

Bloggerka, spisovatelka, autorka knihy Opravdickej mafián 2019. Jsem žena  tvůrčí a optimistická, jinak ještě pedagog, hudebník a rodič se smyslem pro humor... "Hudba je nejkrásnější jazyk" Jan Werich

"Jsem, kdo jsem... "

Chtěla bych zde podpořit všeobecné vnímání života kol kolem a inspirovat svými nápady... Jak se zdá, tepe to tu celkem slušně!

http://www.ditka-pete.webnode.cz

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Bruce Willis je v karanténě s exmanželkou Demi Moore. Dceři oholil hlavu

Bruce Willis (65) a Demi Moore (57) se rozvedli před dvaceti lety. Vycházejí spolu ovšem tak dobře, že tráví karanténu...

Obchody zůstanou na pomlázku zavřené. Řetězce nevyužily stavu nouze

O Velikonočním pondělí zůstanou supermarkety zavřené a budou se tak držet zákona, který platí v běžných dobách. V...

Páté zvláštní poselství za 68 let vlády. Alžběta II. promluvila o koronaviru

Britská královna Alžběta II. (93) v neděli promluvila k veřejnosti. V předtočené nahrávce zdůraznila nutnost sebekázně...

Vznikne generace superšetřílků? Koronavirus možná změní návyky lidí

Pandemie COVID-19 by podle analytiků do budoucna mohla značně proměnit světovou ekonomiku. Lidé podle nich nejspíš...